Czemu truckerzy nie lubią drzew?

Drzewa rosnące tuż przy krawędzi drogi to częsty krajobraz w Polsce i nie tylko. Moda na takie rozwiązanie trwa niemal tak długo jak sam przemysł motoryzacyjny, ale z roku na rok zwolenników takiej koncepcji wydaje się być coraz mniej. Z pewnością nie należą do nich kierowcy ciężarówek.

Matheus Bertelli

Kiedy drzewo zagraża

Przede wszystkim, nikt z branży nie jest przeciwnikiem drzew jako takich. Należy zrozumieć potrzeby ekologiczne i popierać zalesianie wyznaczonych obszarów oraz tworzenie parków. Jednak miejsce drzew z pewnością nie powinno być przy drodze. Dla kierowców ciężarówek, którzy muszą manewrować o wiele większymi pojazdami niż inni zjadacze chleba, jest to więcej niż oczywiste.
Jakie zagrożenia wynikają z takiego sąsiedztwa na drodze? Najbardziej jaskrawy przykład to oczywiście zwalenie się drzewa na jezdnię. Taka sytuacja może mieć miejsce w czasie jazdy, może też zablokować przejazd i wstrzymać ruch na długi czas. Co prawda, służby starają się wycinać te drzewa, które są np. spróchniałe, jednak nie wszystko da się przewidzieć, dochodzą także losowe zdarzenia takie, jak intensywna burza.

Uroki lokalnych dróg

Druga sprawa to fakt, że drzewa rosnące tuż przy drodze są często skrajnie zaniedbane. Nieprzycięte, pochylone, stanowią istotne ryzyko uszkodzenia pojazdu. Dotyczy to, rzecz jasna, lokalnych wąskich dróg – kierowca ciężarówki często nie ma wyboru i takimi również zmuszony jest jeździć.

Uszkodzenie, choćby delikatne, naczepy to już ewentualny koszt i przede wszystkim przestój spowodowany czasem wymiany. Piszemy oczywiście o sytuacjach skrajnych, jednak każdy kierowca jadący w takich warunkach, ma takie myśli z tyłu głowy.

Eksploatacja auta ciężarowego kosztuje. Drogie są części do tirów, koszt generuje tankowanie, dochodzą do tego opłaty drogowe. Praca truckera wymaga sporego poświęcenia i pełnej koncentracji. Z pewnością jazda wśród drzew to nie są warunki łatwe i przyjemne. Niestety, pewnych okoliczności nie da się przeskoczyć. Cieszyć się pozostaje tylko z tego, że nowe drogi zazwyczaj odbiegają od tego niepopularnego modelu.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *