Manipulacje przy tachografach? Nieopłacalne

Projekt nowelizacji ustawy o tachografach, przedłożony przez ministra infrastruktury, został przyjęty przez polski rząd. Celem poprawek jest zwiększenie skuteczności kontroli, a przez to zwiększenie egzekwowania przepisów socjalnych w transporcie drogowym. Ustawa ma zacząć obowiązywać od 1 czerwca 2018 r. Na jej podstawie zwiększą się uprawnienia ITD, która będzie mogła skierować kierowcę do warsztatu aby sprawdzić, czy nie dokonano jakichś manipulacji przy tachografie. Zaostrzone zostały również kary za niedopełnienie obowiązku posiadania tachografu (3 tys. kary) i inne uchybienia. Np. za niekompletną wykresówkę lub kartę kierowcy trzeba będzie zapłacić 5 tys. zł. Na baczności muszą mieć się również firmy, które sprzedają zmodyfikowane urządzenia. Za ich produkcję czy sprzedaż grozi kara do dwóch lat pozbawienia wolności.

PublicDomainPictures / Pixabay

W ostatnich miesiącach docierały do nas informacje z Europy o wysokich karach pieniężnych dla kierowców, u których stwierdzono nieprawidłowości przy działaniu tachografu. Mogą być one przestrogą dla wszystkich posługujących się magnesem, by oszukać urządzenie. W marcu na terenie Danii zatrzymano polskiego kierowcę, który dopuścił się tego rodzaju manipulacji. Cena była słona. Łącznie z pracodawcą mandat wyniósł ok. 155 tys. złotych, a dodatkowo sprawa została zgłoszona do prokuratury, co może doprowadzić kierowcę do utraty uprawnień.

angelic / Pixabay

Inspektorzy są coraz skuteczniejsi w wykrywaniu nieprawidłowości w działaniu urządzenia. Z drugiej jednak strony pojawiają się coraz wymyślniejsze sposoby na jego oszukiwanie. Temat znany jest od lat. Bardzo często to pracodawcy wpływają na kierowców i zmuszają ich do nielegalnego działania. Od przyszłego roku wszyscy kierowcy poruszający się po drogach Unii Europejskiej będą musieli posiadać inteligentny tachograf, który pozwoli na kontrolowanie pojazdów bez konieczności zatrzymywania ich. Dzięki wmontowanemu GPS-owi będzie w regularnych odstępach czasu zapisywał położenie pojazdu. Czas pokaże, czy takie rozwiązanie wyeliminuje całkowicie tego rodzaju nadużycia.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *